Мрію про день, коли Україна посяде своє законне місце в сім’ї європейських народів

  • Категорія запису:Випуск XX

Уле Тер’є Хорпестад
Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Норвегія в Україні

DOI https://doi.org/10.37837/2707-7683-2019-26

Анотація. У статті розглянуто співпрацю між Норвегією та Україною, зокрема діяльність Посольства Королівства Норвегія в Україні. Згадано, що вже 5 лютого 1992 року Норвегія встановила з Україною дипломатичні відносини, а з грудня того ж року почало свою діяльність Посольство Норвегії в Україні.
Зазначено, що в політичному контексті Норвегія була і досі є послідовною поборницею суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України. Норвегія засудила російську агресію на Сході України, окупацію й анексію Криму, здійснення яких порушило міжнародно-правові норми. Для спостереження за перебігом конфлікту в Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ працює 15 норвежців, більшість із яких залучено до оперативної діяльності на Донбасі обабіч лінії розмежування. Між Україною та Норвегією налагоджено тісну політичну взаємодію. Так, Прем’єр-міністерка Норвегії відвідала Київ у 2014 році, а Президент України відвідав Осло в жовтні 2016.
Розглянуто масштабний пакет допомоги для України, розміром у майже 20 млн євро щороку. Чверть суми має бути витрачено на гуманітарні проєкти на Сході України, а решту – на проєкти, спрямовані на такі напрями: енергоефективність, забезпечення верховенства права й належного управління, а також завершення, досягнення європейської інтеграції й запровадження європейських стандартів. Крім того, найближчим часом до цих трьох сфер приєднають охорону здоров’я.
Констатовано, що обсяги норвезького експорту переживають період зростання. Норвезькі морепродукти й риба користуються попитом серед українських споживачів. Так само важливою цариною співпраці є культура.
Пан посол зазначив, що перебуває в Україні вже три роки і дуже її полюбив. Не лише за красиві місця, але й за народ – дружній, гостинний, усміхнений і далекоглядний. Через дрібку індивідуалізму в характері українці нагадують йому норвежців. Посол висловив бажання організувати прямий рейс з Осло до Києва, що стало б неабияким поштовхом для туризму та спростило б налагодження контактів. Також пан посол мріє про втілення в життя прагнень України та щоб вона посіла своє законне місце в сім’ї європейських народів, чого українці так прагнуть.
Ключові слова: Норвегія, співпраця, пакет допомоги, експорт, культура, досвід дипломата.

Завантажити статтю (укр.) / (англ.)