Молдовсько-українська співпраця: питання регіональної безпеки

  • Категорія запису:Випуск XX

Руслан Болбочан
Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні

DOI https://doi.org/10.37837/2707-7683-2019-24

Анотація. У статті стисло та загально проаналізовано походження та розвиток історії молдовсько-українських дипломатичних відносин упродовж століть. Автор наголошує, що це 600 років культурних, церковних і наукових зв’язків українців і молдован. Перші зв’язки на найвищому рівні було встановлено близько XVІІ століття: це пов’язано з ім’ям Богдана Хмельницького та голови Молдовської держави Василя Лупу. У подальших зв’язках українського та молдовського народів в історичному контексті окремою сторінкою представлено маловідомі поки відносини між Українською Народною Республікою і Молдовською Демократичною Республікою періоду 1917–1918 років. Після проголошення незалежності обох країн у 1991 році було встановлено офіційні міждержавні відносини між сучасними державами Україна та Молдова.
Автор звертає увагу на те, що православ’я як панівна релігія молдован і українців було єднальним чинником для двох народів. Великий внесок у зміцнення культурних зв’язків між Молдовою та Україною зробив брат господаря Молдови київський митрополит Петро Могила.
Двадцять п’ять років дипломатичних відносин між Молдовою та Україною вельми інтенсивні й конструктивні. Автор зауважує активну співпрацю двох сусідніх держав щодо європейської інтеграції на тлі нових викликів і загроз регіональній безпеці. Послідовно розвивається дипломатична, політична й соціально-економічна співпраця між двома країнами.
Наголошено, що Республіка Молдова приділяє посилену увагу міжнародній співпраці з питань регіональної безпеки, і автор задоволений, що їх позицію розуміють та підтримують партнери, зокрема сусідня Україна. Автор переконаний, що лише об’єднавши зусилля, можна ефективно протистояти серйозним викликам і загрозам сучасності.
Ключові слова: Молдова, Україна, молдовсько-українські дипломатичні відносини, міждержавні зв’язки, соціально-економічна співпраця.

Завантажити статтю (укр.) / (англ.)