Олег Шамшур
Надзвичайний і Повноважний Посол України у Французькій Республіці
DOІ https://doi.org/10.37837/2707-7683-2018-31
Анотація. 2014 року під час Революції гідності Україна зробила свідомий вибір на користь європейських цінностей. Саме тому співпраця з країною – фундаторкою ЄС (Францією) має для України стратегічне значення. Автор уважає, що взаємодію цих двох країн сформовано на основі давніх французько-українських відносин. Із Францією Україну пов’язують не лише політичні взаємовідносини, а й творче життя багатьох митців.
Після святкування двадцяти п’яти років встановлення дипломатичних відносин між країнами міністри закордонних справ України та Франції відкрили виставку, присвячену 100-річному ювілею од часу заснування української дипломатичної служби.
Автор зазначає, що Франція стала першою країною Заходу, із якою Україна підписала міждержавний Договір про взаєморозуміння та співпрацю 1991 року. Також саме в Парижі підписанням Паризької хартії було завершено повне приєднання України до НБСЄ.
Не оминаючи увагою теперішніх подій на Сході України, автор наголошує, що Франція та Німеччина стали ініціаторками переговорного процесу в «нормандському форматі». Франція послідовно підтримує територіальну цілісність України, не визнає анексії Криму й має жорсткі позиції щодо Росії.
Автор згадує про створення групи дружби «Франція-Україна», яку очолила Валерія Фор-Мунтян. Також, крім політичної співпраці, нової динаміки набувають економічні зв’язки між країнами. Нині Україна вивчає сучасні ініціативи Франції у сферах екології, енергоефективності тощо. У статті описано також взаємодію країн в освітній сфері. Активно розвиваються міжкультурні контакти, у Франції створюють численні цікаві проекти, у межах яких демонструють найкращі зразки сучасного українського мистецтва.
Автор статті висвітлює головні події, які відбулися в культурно-інформаційному центрі посольства, розповідає про мультидисциплінарний фестиваль «Week-End a l’Est – Kyіv». Також відбувся запуск вебплатформи «Nouvelle Ukraіne», метою якої є популяризація України у Франції, сприяння створенню позитивного іміджу країни, налагодження економічних і культурних контактів. На думку автора, співпраця України та Франції лише набирає обертів і її потенціал невичерпний.
Ключові слова: Франція, Україна, ЄС, група дружби «Франція-Україна», українсько-французькі зв’язки.