Процедура рецензування
Усі матеріали, які надходять до редакційної колегії наукового щорічника «Україна дипломатична», проходять процедуру подвійного сліпого рецензування: авторам невідомі імена рецензентів, а рецензентам невідомі імена авторів. Рецензування здійснюють члени редакційної колегії в такій послідовності:
- Матеріали надходять до технічного редактора, який перевіряє правильність оформлення тексту й посилань, наявність у статті всіх структурних елементів (у разі неправильного оформлення рукопис повертається на доопрацювання). Технічний редактор здійснює шифрування статті та передає її головному редактору не пізніше ніж через десять днів після отримання.
- Протягом десяти днів головний редактор визначає рецензента, який є фахівцем у сфері наукових знань за темою, та передає статтю рецензентові. Якщо обраний рецензент не впевнений, що його наукова кваліфікація відповідає рівню викладеного в матеріалі дослідження, то має повернути рукопис.
- Протягом двох тижнів рецензент перевіряє статтю.
Рецензування здійснюють із метою визначити:
- чи є тема статті актуальною та чи має теоретичну й практичну цінність;
- чи відповідає зміст статті темі, зазначеній у назві;
- чи містить стаття наукову новизну;
- чи витримано науковий стиль, логіку викладу й чи сформульовано висновки;
- чи відображено в анотаціях хід дослідження;
- чи дотримався автор норм академічної доброчесності (чи витримав перевірку на плагіат).
- Після опрацювання рецензент надсилає головному редактору свій висновок, який мусить містити одне з наведених нижче положень:
- стаття відповідає високому науковому рівню, вимогам, її може бути рекомендовано до друку;
- стаття має незначні огріхи (пунктуаційні, орфографічні помилки), її може бути рекомендовано до друку після редагування;
- стаття має суттєві недоліки, зокрема не містить наукової новизни або практичної та теоретичної цінності, тому її не можна рекомендувати до друку;
- встановлено факт порушення принципів академічної доброчесності (плагіат, самоплагіат) і авторського права, тому статтю не рекомендовано до друку.
- Головний редактор на основі висновків рецензентів ухвалює рішення про прийняття статті до друку або відмову, а відтак сповіщає технічного редактора.
- Технічний редактор сповіщає авторів про результати рецензування: статтю прийнято до друку в поточному номері наукового щорічника; статтю не буде опубліковано через наведені у висновку рецензента причини. Після цього технічний редактор формує зміст поточного випуску й передає його у видавництво.
- Автори, що отримали рекомендацію доопрацювати статтю, мають надіслати оновлений варіант не пізніше ніж через тиждень після сповіщення. Чи рекомендувати до друку доопрацьовану статтю, вирішує головний редактор.
- Автори, яким відмовили, мають право звернутися до редакції для ознайомлення із висновком рецензента. У разі незгоди з думкою рецензента вони мають право надати аргументовану відповідь до редакції видання на розгляд робочої групи редакційної колегії.
- Автори, які не дотрималися правил і принципів академічної доброчесності, протягом наступного року не мають права подавати матеріали на розгляд для публікації в науковому щорічнику.
- Порушення конфіденційності можливе в разі заяви про недостовірність або фальсифікування матеріалів, у всіх інших випадках її збереження обов’язкове.
Також неприйнятними для публікування є матеріали, спрямовані на розпалювання релігійної, міжрасової, міжнаціональної ворожнечі чи на дискримінацію в будь-яких формах.