Світова українська трибуна

  • Категорія запису:Випуск XX

Станіслав Лазебник
Надзвичайний і Повноважний Посланник України

DOI https://doi.org/10.37837/2707-7683-2019-13

Анотація. У статті йдеться про Світовий конгрес вільних українців (СКВУ), який було створено в листопаді 1967 року в Нью-Йорку. СКВУ об’єднав 150 українських громадських, політичних, конфесійних організацій. Обрана президія Конгресу створила спеціальні комітети, які почали працювати над узгодженням дій українських організацій на Заході у сферах допомоги українським біженцям і громадам на Американському континенті, у Західній Європі та в Австралії. Ці комітети, зокрема, опікувалися захистом прав людини, захистом політв’язнів – українців у СРСР, а також розвитком української освіти й культури в діаспорному середовищі.
СКВУ відкрило при ООН своє інформаційне бюро, яке поширювало серед дипломатів різних країн інформацію про боротьбу Конгресу за самостійну Україну, дані про українських політв’язнів, процеси русифікації України, Голодомор у нашій країні в 1932–1933 роках. Не без його дієвого впливу першою в західному світі визнала державну незалежність України Канада, з її потужною й численною українською громадою. 1991 року СКВУ організував масову маніфестацію перед Білим домом у Вашингтоні за визнання молодої Української держави.
У грудні того ж року Конгрес спільно з Українською світовою фундацією оголосив про створення Фонду відбудови України. Відтоді ця організація поступово стає однією з послідовних лобісток національних інтересів України у світі. Змінивши назву на Світовий конгрес українців (СКУ), організація постійно опікується утвердженням позитивного міжнародного іміджу України, популяризуванням її багатої історичної спадщини, привабливих зрушень у нашому вітчизняному суспільстві. Водночас у колах цього міжнародного об’єднання побутує певне розчарування соціально-економічним станом в Україні, браком реальних результатів у боротьбі з корупцією. А втім, СКУ прагне посильно сприяти подальшій розбудові історичної Батьківщини. Нині СКУ має розгалужену мережу зв’язків із українськими спільнотами у 61 країні.
Ключові слова: СКВУ, Світовий Конгрес Українців, Нью-Йорк, Канада, історична Батьківщина.

Завантажити статтю (укр.)

Джерела
1. Bazhan, O., Reient, O., Tronko, P. (2003). Na skryzhaliakh istorii: z istorii vzaiemozviazkiv uriadovykh struktur i hromadskykh kil Ukrainy z ukrainsko-kanadskoiu hromadoiu v druhii polovyni 1940-kh– 1980-kh rr. Kyiv: In-t istorii Ukrainy NAN Ukrainy, pp. 334-339,675-686. [in Ukrainian]
2. Marunchak, M. (1986). Biohrafichnyi dovidnyk do istorii ukraintsiv Kanady. Winnipeg, pp. 370-371, 665-666. [in Ukrainian]
3. Lazebnyk, S. (2012). Roman z diasporoiu. Kyiv, pp. 143-145. [in Ukrainian]