«Облога від Переяслава й донині»

  • Категорія запису:Випуск XX

Юрій Богаєвський
Надзвичайний і Повноважний Посол, ветеран дипломатичної служби

DOI https://doi.org/10.37837/2707-7683-2019-57

Анотація. У статті автор аналізує книгу спогадів ветерана дипломатичної служби Володимира Лазаровича Чорного. «Облога від Переяслава й донині» – під такою багатозначною назвою за сприяння Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв і творчого колективу рекламно-видавничого відділу дирекції «Медіацентр» вийшла друком довгоочікувана книга. Це вистраждані й вистиглі за чимало років роздуми Володимира Лазаровича про непросте минуле й сьогодення не лише нашої України та її народу, а й окремої людини.
Автор стверджує, що цю працю його колеги неможливо читати без супутніх особистих роздумів та спогадів.
Зазначено, що книгу розпочато оповіддю про рідне село Володимира Лазаровича – Івангород на Черкащині, – яка відтак переходить у контекст української історії. У книзі подано чимало невідомих або маловідомих широкому загалу фактів.
Автор стверджує, що в книзі велику увагу приділено сумним і трагічним періодам суспільного буття України різних років – війнам та голодоморам. Володимир Чорний також згадує про негативні наслідки стратегічного партнерства з пострадянською Росією. Зауважено, що під проводом нинішнього президента Російська Федерація дедалі виразніше перетворюється на відверту продовжувачку тоталітарної ідеології колишньої радянської «імперії зла».
Автор статті охарактеризував видання як добірку спогадів, інтерв’ю та документів про радянську дійсність із боку особистого латвійського, казахського та якутського досвіду автора книги. Важливо те, що в книзі вперше подано всі доступні списки жертв політичних репресій, Другої світової війни та Голодомору 1932–1933 років.
Згадано, що провідною в оповіді є думка про винятково важливу роль батьків у всьому, чого досягнув автор за довгі роки свого життя. Їм та своїм землякам він і присвятив цю книгу.
Ключові слова: Володимир Чорний, спогади, Україна, Друга світова війна, Голодомор.

Завантажити статтю (укр.)