Ягмур А. Гюльдере
Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні
DOI https://doi.org/10.37837/2707-7683-2019-28
Анотація. У статті розглянуто співпрацю Туреччини та України та перспективи на майбутнє. Зазначено, що Туреччина визначила Україну пріоритетним партнером ще в 2003 році, а у 2011-му цю концепцію було переформовано в стратегічне партнерство.
Згадано, що обсяг товарообігу між країнами становить 4,1 млрд доларів. Однак країни здатні досягти більшого обсягу, тому лідери вже оголосили подальшу ціль двосторонньої торгівлі – досягнути 10 млрд доларів товарообігу. Турецький капітал та підприємці непохитно вірять у майбутнє України та вкладають у нього значні інвестиції. Телекомунікації, відновлювальні джерела енергії, будівництво та сільське господарство – це лише кілька основних секторів, у яких турецькі бізнесмени сприяють зміцненню економіки України.
Завдяки запровадженню безвізового режиму між країнами кількість туристів в обидва боки зросла до 1,75 млн. осіб. Через це обидві сторони дедалі більше цікавляться одна одною та посилюють співпрацю у сфері культури. У жовтні 2017 року в Києві було відкрито культурний центр «Yunus Emre Cultural Centre», який не тільки надає уроки турецької мови, а й співпрацює з українськими зацікавленими сторонами в організації культурних заходів.
Зазначено, що Туреччина неодноразово підтверджувала свою повагу до суверенітету й територіальної цілісності України, зокрема й у контексті Криму та Донбасу. Туреччина також тісно співпрацює з Україною на міжнародній арені, а надто з питань кримських татар.
Підсумовано, що Туреччина та Україна мають безмежний потенціал до співпраці, а також усі необхідні інструменти, щоб двосторонні відносини між країнами вийшли на наступний рівень. Є достатньо причин для того, що показник торгівлі найближчим часом досягне й перевищить заявлену мету в 10 млрд доларів, а надто якщо буде укладено Угоду про вільну торгівлю. Окрім торгівлі, загальна двостороння співпраця зростатиме в широкому спектрі − від безпеки до культури. Причина такої амбітної заяви не тільки в тому, що два уряди працюють у цьому напрямі, а й у тому, що народи наших країн щиро зацікавлені у співпраці.
Ключові слова: Туреччина, співпраця, торгівля, культура, туризм, безпека.