Коли ж Україна матиме свій Великий Державний Герб?

  • Категорія запису:Випуск XIX

Юрій Богаєвський
Надзвичайний і Повноважний Посол, ветеран дипломатичної служби України

Ігор Турянський
Надзвичайний і Повноважний Посол, ветеран дипломатичної служби України

DOІ https://doi.org/10.37837/2707-7683-2018-11

Анотація. У статті йдеться про те, що незалежна Україна досі не має одного з головних державних знаків – власного Герба. Із грудня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ No675/2015, у якому йшлося й про необхідність належного висвітлення історії державних символів.
Малий герб України – Тризуб. У далекому вже 1992 році депутати Верховної Ради затверджували цей геральдичний знак країни як один із її національних символів, без яких незалежна держава просто не може існувати.
Парламентарії затвердили своїм компромісним рішенням лише малий герб – як тимчасовий державний атрибут, вважаючи Тризуб головним елементом майбутнього великого Державного Герба України. Автори статті стверджують, що понад 200 проектів великого герба України, які розробили українські геральдисти, покриваються пилом у Центральному державному архіві органів центральної влади й управління.
А розв’язання цього важливого питання давно стало нагальним. За плином часу, важливими політичними подіями, якими живе країна – вибори, реформи, дороги, транші, постійна боротьба з корупцією, відсіч російській агресії, наближення до Європейського Союзу й НАТО тощо – не дають змоги зробити головного: завершити формування державних символів.
Є Державний Прапор і Державний Гімн, а справжнього, повноцінного герба немає. Це питання цікавить також і закордонних українців, які багато зробили для того, щоб історичні символи нації не зникли, а збереглися в пам’яті поколінь.
На думку авторів статті, те, що великого герба вже досить тривалий час немає в українському політичному просторі, не сприяє зміцненню, консолідації та єдності всього українського суспільства у такий непростий час, який сьогодні воно переживає, а свідчить про незавершеність оформлення державного статусу України як незалежної держави.
Ключові слова: герб, національний символ, Україна, незалежність, Тризуб, геральдичний знак, Центральний державний архів.

Завантажити статтю (укр.)