Олександр Харченко
Генеральний директор Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ»
DOІ https://doi.org/10.37837/2707-7683-2018-49
Анотація. На п’ятому році протистояння російському агресору та жорстокої війни на Сході, від якої стікає кров’ю вся країна, прийшло холодне розуміння того, що ця трагедія, яку штучно принесли на миролюбну землю України, ця моторошна суміш жорстокості, ворожнечі, брехні, військової підступності й безчестя, цей потік ненависті й остраху, який щодня ллється на Україну з російських «зомбоящиків», – уся ця біда надовго. Саме тому варто визнати очевидну річ. Ті демократичні норми свободи слова, плюралізму, розмаїття думок і поглядів, за які так довго боролася й далі бореться Україна, – усі ці здобутки також вражено війною.
Вони не зникли, але змінилися. Війна надала їм більшої гостроти. Окупація Криму та російська агресія на Сході України поділили інформаційний простір на «чорне» й «біле», між якими дуже важко знайти півтони.
Тож заклики до пацифізму або неприйняття насильства нині схожі на готовність до капітуляції та сприймаються як частина ворожої інформаційної гри. І коли деякі відомі міжнародні організації вимагають од українських журналістів максимального плюралізму думок, а від української влади безумовного дотримання найменших нюансів свободи слова, як із цим бути? Як донести до європейських чиновників усю «гібридність» наших українських реалій?
Нещодавно Укрінформ став частиною Мультимедійної платформи іномовлення України. Мультимедійна платформа, напевно, уперше в новітній історії України демонструє системний підхід до української інформаційної присутності за кордонами. Що важливо: такий підхід допомагає представникам української влади усвідомлювати себе та країну як частину глобалізованого світу, шукати й знаходити правильні рішення, щоб у цьому світі Україна постала мирною, гордою та щасливою, на радість сусідам і власним громадянам.
Ключові слова: Укрінформ, засоби масової інформації, гібридна війна, пропаганда, російський режим.