Як боролись і чому втратили українські акваторії Азовського моря і Керченської протоки

  • Категорія запису:Випуск XXV

Леонід Осаволюк
Надзвичайний і Повноважний Посланник, Тимчасовий повірений у справах України в Російській Федерації (2005–2006 рр.), Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України, радник ректора Державного податкового університету

DOI:

Анотація. У статті детально описуються підготовка та хід переговорів України з російською федерацією щодо розмежування Азовського моря і Керченської протоки, які відбулись у грудні 2003 року. Розкрито роль та тиск А. Орла щодо візи автора як представника МЗС України на прийняття російського варіанту проекту договору між Україною та рф про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Вказано на низку правок у російському проекті договору, які запропонував автор.
Окреслено переговори з російською стороною у м. Керч. Проаналізовано зусилля А. Орла та В. Медведчука переконати автора поставити підпис на російському варіанті проекту договору, щоб не зривати переговорний процес. Відзначено і позицію Президента України Л. Кучми, який заявив, що без візи МЗС України жоден документ підписаним не буде.
За результатами складних переговорів вдалось добитись згоди росії на розмежування Азовського моря лінією державного кордону, щодо Керченської протоки прийшли до «туманного» формулювання про майбутню угоду. Більше того, було гарантовано свободу судноплавства для військових кораблів і торговельних суден обох держав в Керченській протоці і Азовському морі, а також дозвільне судноплавство для торговельних суден третіх держав.
Зазначено, що після підписання договору росія почала затягувати та блокувати переговори про делімітацію Азовського моря та Керченської протоки. Більше того, зважаючи на безперспективність щодо ратифікації договору росією, у МЗС було підготовлено проект Закону України «Про внутрішні води, територіальне море та прилеглу зону України», де передбачалось оголосити територіальне море України в Азові шириною 12 морських миль. Даний законопроект через агресивну протидію росії і роботу «п’ятої колони» в Україні, так і не був винесений у друге читання законопроекту у Верховну Раду.
Наголошується на необхідності повернутись до даного законопроекту, прийняття якого, зважаючи на відповідність міжнародному морському праву, стане серйозною противагою «законодавству» росії щодо включення територій України до складу рф.
Ключові слова: російсько-українські переговори, Азовське море, Керченська протока, міжнародне морське право, законопроект.

Завантажити статтю (укр.)