Грузія на захисті незалежності: від Брестського миру до окупації радянською владою

  • Категорія запису:Випуск XXII

Юрій Фельштинський,
доктор історичних наук (Бостон, США)

Михайло Станчев,
доктор історичних наук, професор (Харків, Україна)

DOI: 10.37837/2707-7683-2021-53

Анотація. У статті, написаної за документами архіву Гуверовського інституту війни, миру та революції (Hoover Institution on War, Revolution and Peace) при Стенфордському університеті та архіву Міжнародного інституту соціальної історії (International Institute of Social History), та на основі спогадів висвітлено прихід грузинських меншовиків до влади в країні 1918 року та намагання молодої республіки захистити свою незалежність та територіальну цілісність в умовах Першої світової війни та Громадянської війни в Радянській Росії. Показана дипломатична діяльність грузинського уряду як в рамках Закавказької федеративної республіки, так і особисто щодо захисту своїх державних інтересів у боротьбі як із Радянською Росією, так і з Туреччиною. Особливу увагу автори приділяють проведенню важких переговорів в Трапезунді в березні 1918 року щодо підписання мирного договору з Туреччиною
та організації військового опору проти турецької навали й проголошенню незалежності Грузинської демократичної республіки.
Ключові слова: Грузія, більшовики, меншовики, еміграція, соціал-демократична партія (меншовиків), дипломатичні переговори в Трапезунді.

Завантажити статтю (укр)