10 років східного партнерства: які сценарії подальшого розвитку ініціативи та політики ЄС у східному сусідстві?

  • Категорія запису:Випуск XX

Іван Нагорняк
Кандидат політичних наук, фахівець проєкту ЄС «Assocіatіon4U»

DOI https://doi.org/10.37837/2707-7683-2019-42

Анотація. У статті йдеться про те, що через десять років після заснування ініціативи Східного партнерства її формат і структура не дають змоги повністю використовувати потенціал, який мають держави, що прагнуть до членства в ЄС.
Автор наголошує, що змінивши підхід до країн Східного Партнерства, ЄС зможе в перспективі забезпечити основоположну місію Європейської політики сусідства – мир і процвітання в регіоні. ЄС уже зробив досить багато в цьому напрямі. Розширення соціальних прав ЄС як частина процесу європеїзації забезпечить стабільніше та сприятливіше середовище в країнах Східного партнерства й зменшить міграційні потоки з цих країн.
Одним із основних завдань для Європейського Союзу в країнах Східного партнерства буде забезпечити наближення соціальних прав у цих країнах до європейських стандартів. Основні зусилля ЄС і країн Східного партнерства нині буде сконцентровано на розв’язанні внутрішньополітичних та соціально-економічних проблем. У такому разі Україна та регіон загалом виходитимуть на порядок денний роботи ЄС у питаннях, які стосуватимуться безпеки.
Найбільшою історією успіху Європейського Союзу є політика розширення, яка може змушувати ворогів домовлятися та знаходити компроміс, а також мотивувати політичних лідерів йти на ризики задля євроінтеграційних реформ. На країни Східного партнерства ця політика не поширюється.
Автор резюмує, що всі можливості в контексті політики сусідства вже вичерпано, тож щоб діалог в межах Східного партнерства не скотився до розв’язання технічних питань імплементації угод про асоціацію, ЄС необхідно запропонувати привабливу модель співпраці, яка б забезпечувала підтримку проєвропейських реформ у суспільствах країн Східного партнерства.
Ключові слова: Європейський Союз, Східне партнерство, політика, двосторонній діалог, компроміс, асоціація ЄС.

Завантажити статтю (укр.)

Джерела
1. Porivnialnyi analiz ‘20 ochikuvanykh dosiahnen Skhidnoho partnerstva do 2020 r’ z polozhenniamy Uhody pro asotsiatsiiu: yakoiu ie dodana vartist dlia vidnosyn Ukraina-YeS?, Hromadska synerhiia [online]. Available at: https://www.civic-synergy.org.ua/wp-content/uploads/2018/04/Web_ua_ AAEap-deliverables_civic_synergy_ua_2018.pdf [in Ukrainian]
2. Na yaku dopomohu ukraintsi ochikuiut vid YeS ta SShA?, Tsentr ‘Nova Yevropa’ [online]. Available at: http://neweurope.org.ua/visual-materials/na-yaku-dopomogu-ukrayintsi-ochikuyut-vid-yes-ta-ssha-3/ [in Ukrainian]
3. Emerson, M. (2019). Scenarios for a Wider Europe. CEPS policy insights, no. 2019/02 [online]. Available at: https://www. ceps.eu/wp-content/uploads/2019/02/PI_2019_02_ME_ScenariosfortheWiderEurope.pdf [in English]